Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 Wzory dokumentów do pobrania

CUW.4450.1.2024.UZ                                                                                                                                 Stężyca, dn. 16.01.2024r.

REKRUTACJA  NA  ROK  SZKOLNY  2024/2025

DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH, 1 KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, WCHODZĄCYCH W SKŁAD ZESPOŁÓW KSZTAŁCENIA 1 WYCHOWANIA, DLA KTÓRYCH ORGANEM PROWADZĄCYM JEST GMINA STĘŻYCA, ORAZ DO KLASY CZWARTEJ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ WCHODZĄCEJ W SKŁAD ZESPOŁU KSZTAŁCENIA 1 WYCHOWANIA W STĘŻYCY, DLA KTÓREJ ORGANEM PROWADZĄCYM JEST GMINA STĘŻYCA.

I. Kontynuacja wychowania przedszkolnego

Rodzice dzieci już uczęszczających do danego przedszkola w pierwszej kolejności składają w tym przedszkolu - deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny w terminie od dnia 19 lutego 2024 r. do 23 lutego 2024 r. do godz. 15:00.

II. Kryteria naboru do przedszkola/oddziału przedszkolnego

Do publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.

W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego odbywa się zgodnie z kryteriami ustawowymi, tj.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole/oddział przedszkolny nadal dysponuje wolnymi miejscami będą brane kryteria określone przez organ prowadzący. W związku z powyższym została podjęta stosowna uchwała:

- UCHWAŁA NR RADY GMINY STĘŻYCA z dnia 23 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania prowadzonych przez Gminę Stężyca.

III. Kryteria naboru do klasy pierwszej szkoły podstawowej

Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły oraz w dalszej kolejności na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Zgodnie z art. 130 ustawy Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.) kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Ustalonym kryteriom organ prowadzący przyznaje określoną liczbę punktów oraz określa dokumenty niezbędne do ich potwierdzenia.

W związku z powyższym została podjęta stosowna uchwała:

- UCHWAŁA NR RADY GMINY STĘŻYCA z dnia 23 marca 2017 r. w
sprawie określenia kryteriów do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem publicznych szkół podstawowych wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania prowadzonych przez Gminę Stężyca.

IV. Kryteria naboru do klasy czwarte i mistrzostwa sportowego w szkole podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy

Do klasy czwartej mistrzostwa sportowego w szkole podstawowej, przyjmuje się kandydatów, którzy:

1. posiadają stan zdrowia umożliwiający podjęcie nauki w szkole lub oddziale, potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;

2. posiadają pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do szkoły lub oddziału;

3. uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, na warunkach ustalonych przez polski związek sportowy właściwy dla danego sportu, w którym jest prowadzone szkolenie sportowe w danej szkole lub danym oddziale.

W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę wyniki prób sprawności fizycznej.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 i 3 ustawy Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.), tj.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

V. Terminy naboru:

1) Zarządzenie Nr 10/2024 Wójta Gminy Stężyca z dnia 16 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2024/2025 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych, wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania, dla których organem prowadzącym jest Gmina Stężyca oraz do klasy czwartej mistrzostwa sportowego w szkole podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, dla której organem prowadzącym jest Gmina Stężyca.

Szczegółowe informacje na temat postępowania rekrutacyjnego oraz niezbędne druki można uzyskać w poszczególnych Zespołach Kształcenia i Wychowania w Gminie Stężyca:

• Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy - tel. 58 684-33-10

• Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku - tel. 58 684-38-23